تلگرام

آپارات

اینستاگرام

جستجو
 

آیا هنوز باید به انتخاب برای شیر در گله ها ادامه داد؟

خانه > ژنتیک و اصلاح نژاد  > آیا هنوز باید به انتخاب برای شیر در گله ها ادامه داد؟

آیا هنوز باید به انتخاب برای شیر در گله ها ادامه داد؟

بخش اول: آیا هنوز باید به انتخاب برای شیر در گله ها ادامه داد؟

منبع: Animal & Food Science

ترجمه و تظیم: سایت دامینت

هدف اصلی از پرورش گله های شیری، تولید شیر است. بیش از 80% درآمد حاصل از سرمایه گذاری در مزارع شیری، از تولید شیر کسب می­شود.

تولید شیر در یک گاو تحت تاثیر عوامل زیر قرار دارد:

1.ظرفیت ژنتیکی گاو برای تولید شیر

2.تغذیه و خوراک با کیفیت بالا

3.محیط بدون استرس

در 40 سال گذشته در آمریکا، تولید شیر در اولین دوره شیردهی در گاوهای شیری 2 برابر شده و از 13000 پوند به بیش از 25000 پوند رسیده است. در طول همین زمان genetic value گاوهای شیری به بیش از 7800 پوند افزایش یافته است. این یافته ها چشمگیر هستند و نشان دهنده یک تلاش هماهنگ و گسترده در پرورش دهندگان گاو شیری و همچنین صنعت تلقیح مصنوعی جهت بهبود و توسعه تولید شیر و همچنین ظرفیت ژنتیکی گاوهای شیری برای تولید شیر است.

هم اکنون یک سوال پیش می­آید؟؟؟

پرورش دهندگان می­گویند آیا در برنامه های انتخاب ژنتیکی باید هنوز روی تولید شیر تاکید نمود؟؟؟؟؟

روند اطلاعات جمع آوری شده از USDA  یک کاهش در Productive Life را در حدود 3 ماه در 40 سال گذشته نشان می­دهد؛ در حالیکه که BV پدران برای صفت PL  حدود 6 ماه افزایش یافته است. مطالعات همچنین یک کاهش در اندازه­گیری های متعدد صفات تولید مثل را نشان می­دهد اما اجزای ژنتیکی این کاهش هنوز به روشنی مشخص نشده است. بنابراین سوال درست این است:

آیا افزایش ظرفیت ژنتیکی برای تولید شیر به دلیل استفاده از ژنتیک های گران قیمت است؟؟؟؟؟؟

پاسخ دادن به این سوال آسان نیست:

مدیریت و اقتصاد تولید گاوهای شیری باید برای رسیدن به یک دست آورد چشمگیر مورد آزمون و بررسی قرار گیرد. هزینه خوراک، پرهزینه ترین بخش برای تولید شیر است به دلیل اینکه گاوهای با تولید بالا نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند به خصوص انرژی و پروتئین بیشتر. این گاوها دارای هزینه خوراک بالاتر نسبت به گاوهای با تولید کمتر با سطح کیفی یکسان، می باشند. گاوهای پر تولید دارای هزینه های سلامتی بیشتری نیز هستند. هزینه های دیگر در این گاوها مستقل از تولید آنها است.

با این حال گاوهای با تولید بالاتر، درآمد و ورودی بیشتری نسبت به هزینه های متغیر دارند بنابراین این گاوها بازده تولید را با مدیریت خوب افزایش می­دهند و بدین طریق حاشیه سود افزایش می­یابد. مدیریت محیط و عوامل محیطی سبب ترویج دادن تولید بالاتر خواهد شد و به دنبال آن کنترل هزینه ها سبب بیشتر شدن حاشیه سود می­گردد. ادامه دادن انتخاب روی تولید شیر این اطمینان را حاصل خواد کرد که گاوها ظرفیت ژنتیکی برای تولید شیر خواهند داشت و زمانیکه که مدیران و پرورش دهندگان، شرایط محیطی را به خوبی و درستی فراهم آورند، سبب تحریک تولید شیر بیشتر و بیشتر خواهند شد. یک مطالعه طولانی مدت در دانشگاه Minnesota که در سال 1964 آغاز شد، نشان می­دهد که گاوهایی که پدرانشان برای تولید شیر بالا انتخاب شده­اند، 10،000 پوند شیر بیشتر در هر دوره شیرواری نسبت به گاوهایی که پدرانشان از گاوهای نر در سال 1965 انتخاب شدند، داشتند. در حالیکه که هر دو گروه از گاوهای شیری به صورت یکسان تغذیه شده­اند و از  مدیریت مشابهی نیز برخوردار بودند.

در حال حاضر توصیه ما این است که در انتخاب مصنوعی توسط تلقیح مصنوعی گاوهای نری انتخاب شوند که Life time Net Merit $ آنها در 80 درصد بالای گروه گاوهای نر قرار گرفته باشد تا جایگزینهای خوبی در گله باشند. این موضوع باید در تمام گله ها رعایت شود. شاخص Life time Net Merit $ باید برای هزینه خوراک در حدود 67 درصد با تاکید در انتخاب برای صفات تولید، تیپ، SCS، و PL تصیح شود. در میان گاوهایی که در این شاخص قرار دارند، گاوهای مخصوص باید برای ایجاد پیشرفت و یا جلوگیری از تنزل در دیگر صفات مورد توجه، انتخاب گردند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید