تلگرام

آپارات

اینستاگرام

جستجو
 

بررسی ردپای ۲ گاو نر در ۹ میلیون گاو شیری موجود در آمریکا-بخش ۱

خانه > ژنتیک و اصلاح نژاد  > بررسی ردپای ۲ گاو نر در ۹ میلیون گاو شیری موجود در آمریکا-بخش ۱

بررسی ردپای ۲ گاو نر در ۹ میلیون گاو شیری موجود در آمریکا-بخش ۱

عنوان مقاله: بررسی ردپای 2 گاو نر در 9 میلیون گاو شیری موجود در آمریکا-بخش 1

منبع:

https://www.scientificamerican.com

در حال حاضر بیش از 9 میلیون گاو شیری در آمریکا وجود دارد و بخش عمده آنها گاوهای نژاد هلشتاین می­باشند، گاوهایی با لکه های سیاه متمایز و مشخص و سفید که گاهی هم به صورت قرمز و سفید دیده می­شوند. مقدار شیر تولیدی توسط این نژاد بسیار شگفت انگیز است. زمانیکه محققان در دانشگاه پنسیلوانیا با دقت بسیار به خطوط نرها در چند سال گذشته توجه نمودند به این مهم دست یافتند که در بیش از 99% از آنها ردپای دو گاو نر وجود دارد که هر دوی آنها در سال 1960 متولد شده­اند. این بدان معناست که در تمام گاوهای نر هلشتاین موجود در  کشور تنها دو کروموزوم Y وجود دارد. Chad Dechow یکی از محققان، اذعان داشته که آنچه ما به واقع در طول زمان انجام داده­ایم محدود کردن مخزن ژنتیکی است.

 

گاوهای ماده نیز از این شرایط مستثنی نیستند. Dechow گفته است که یک تشابه ژنتیکی بالا در میان آنها وجود دارد، اندازه موثر جمعیت کمتر از 50 است. اگر گاوهای هلشتاین حیواناتی وحشی بودند، می توانستیم آنها را در دسته گونه­های در حال خطر و انقراض قرار دهیم. Hansen متخصص و پروفسور در دانشگاه Minnesota گفته است که گاوهای هلشتاین یک خانواده بزرگ هم خون هستند.

این موضوع واضح است که همگنی ژنی (genetic homogeneity) در دراز مدت مطلوب نیست. همگنی ژنی سبب افزایش اختلالات و بیماری­های ارثی شده و به دنبال آن توانایی جمعیت را جهت رو به رو شدن با تغییرات محیطی کاهش می­دهد. امروزه پرورش دهندگان گاوهای شیری این موضوع را لازم و ضروری نمی­دانند که باید برای چشم انداز تکامل دامهای خود در آینده هزینه نمایند، اما  Dechow و همکارانش در جهت مطالعات در مورد صفاتی که از دست رفته­اند قدم برداشته­اند.

 برای پیدا کردن پاسخ مناسب، محققان  شروع به پرورش دسته کوچکی از گاوهای جدید نمودند که حاصل اسپرمهای محافظت شده از گاوهای نر بسیار قدیمی بودند. بعد از آن شروع به اندازه گیری صفاتی مانند قد، وزن، تولید شیر، تمام صفات سلامتی، باروری و صفات پستانی نمودند و آنها را با گاوهای هلشتاین امروزی مقایسه کردند. امید محققان به این است که روزی بتوانند تنوع ژنتیکی را که به شدت مورد نیاز است مجددا به بنیاد این دامهای شیری تزریق نمایند و احتمالا صفاتی را که در طول زمان  با خونسردی از دست رفته­اند به جامعه این حیوانات بازگردانند. Dechow می­گوید اگر ما تنوع ژنتیکی را در طولانی مدت در یک نژاد محدود کنیم، چه مقدار از تغییرات ژنتیکی می­تواند در طول زمان محدود شود.

از طرفی، دیگر پیشرفتی در تولید شیر  و باروری نخواهیم داشت. در طول زمان با به وجود آمدن بیماری­های جدید، تعداد زیادی از گاوها مستعد به ابتلا به این بیماری­ها خواهند شد زیرا بسیاری از آنها دارای ژنهای مشابه هستند.

گاوهای هلشتاین امروزه مسئول تولید بخش عظیمی از شیری که ما می نوشیم و همچنین پنیر و بستنی هستند. حداقل در قرن گذشته، این حیوانات به خاطر بازدهی بالایی که داشتند بسیار ارزشمند جلوه نموده­اند. بالغ بر 70 سال گذشته، بشر روشهای مختلفی را برای تقویت نمودن هر چه بیشتر تولید ارائه نموده­است. برای مثال در سال 1950 یک گاو شیری به تنهایی حدود 5،300 پوند (2،404 کیلوگرم) شیر در سال تولید می کرد. امروزه میانگین تولید شیر یک گاو هلشتاین خیلی بیشتر از  23،000 پوند (10،430 کیلوگرم) است. در سال 2017، یک گاو بسیار ارزشمند به نام Selz-Pralle Aftershock سالانه 78،170 پوند (35،451 کیلوگرم) شیر تولید نموده که معادل با 200 پوند (98 کیلوگرم) در هر روز می باشد. Hansen می­گوید این گاوها واقعا قهرمان هستند.

این امر باعث می­شود تا پایین نگه داشته شدن قیمت مواد غذایی به سود مصرف کننده تمام شود. همچنین برای دامداران نیز مفید واقع خواهد شد زیرا اگر تعداد کمی از گاوها چنین تولیدهای بالایی داشته باشند، در هزینه های آنها صرفه جویی خواهد شد. از طرف دیگر منافعی برای محیط زیست هم وجود دارد زیرا سیستم گوارشی گاو مقدار قابل توجهی متان و کود تولید خواهد کرد.

بخشی از این موفقیتها به دلیل ایجاد تغییر در نحوه پرورش و مدیریت گاوهای شیری است. اما بزرگترین تغییر در اصلاح نژاد دامها بوده است. سالهای بسیار قبل، پرورش دهندگان برای آبستن کردن گاوهای ماده خود از گاوهای نر مزرعه مجاور استفاده می­کردند که راهی برای اطمینان از ایجاد تنوع ژنتیکی بوده است. در سال 1940، پرورش دهندگان شروع به استفاده از تلقیح مصنوعی نمودند. به این ترتیب، تنها یک دوز از اسپرم گاو نر می­توانست برای لقاح یافتن با تعداد زیادی از تلیسه ها مورد استفاده قرار گیرد. به زودی تکنولوژی این امکان را یافت تا بتوان اسپرمها را منجمد نمود و این بدین معنا است که یک گاو نر برای چندین سال بعد که حتی خودش نیز زنده نیست، می­تواند پدر گوساله های  زیادی باشد. در ضمن، دنیای صنعت دامهای شیری جزئیات و داده­های زیادی را حفظ نموده­است. بنابراین مراکز تولید کننده اسپرم گاو نر که صادر کننده اسپرم به تمام نقاط جهان هستند، می­توانند بگویند که کدام گاو نر می­تواند بهترین نتاج را تولید نموده و داشتن بهترین نتاج به این معنا است که دختران آنها می­توانند تولید کننده بیشترین مقدار شیر باشند.

با توجه به این نکته یک گاو نر مطلوب، پدر هزاران دختر خواهد بود. Carlin-M Ivanhoe Bell گاو نری است که در سال 1974 متولد شده­است و بیش از 80،000 نتاج دارد. بیشر گاوهای نر دارای نتاج کمتری هستند، اما تعداد نتاج آنها به عددی که مضرب هزار باشد، می­رسد. ولی با  داشتن، 80،000 نتاج، همخونی به میزان معناداری افزایش می­یابد.

امروزه در تلقیح مصنوعی، شایستگی گاوهای نر باید در طول دوره زندگی آنها ثابت شود. آنها باید حداقل پدر 100 دختر باشند و بعد از آن زمانی که دخترانش گوساله زایی کرده و به تولید رسیدند، باید از نظر بازدهی مورد ارزیابی قرار گیرند. بازدهی بیشتر به معنای قابل عرضه بودن گاو نر در بازار است. آزمون نتاج یک فرآیند باارزش است اما به چندین سال زمان نیاز دارد تا بتوان به وسیله آن مطلوب بودن گاو نر را مورد ارزیابی قرار داد.

در سال 2009، یک تکنولوژی جدید روی کار آمد: انتخاب ژنومیک.

امروزه قابل عرضه بودن یک گاو نر به بازار به وسیله کامپیوتر تعیین می­شود. یک الگوریتم پیچیده، ترکیب ژنتیکی گاو را تجزیه و تحلیل می­کند و از آن برای محاسبه سلامتی نتاج و تولید شیرشان، میزان چربی و پروتئین شیر و دیگر صفات استفاده می­شود. سپس گاوهای نر را مورد رتبه بندی قرار می­دهند. عدد کلیدی و اصلی که حاصل می­شود lifetime net merit نام دارد. این عدد نشان دهنده میانگین مقدار پولی است که انتظار می­رود از طول عمر زندگی نتاج حاصل از انتخاب یک گاو نر نسب به انتخاب یک گاو نر دیگر به دست آید.

این در حالی است که این امکان نیز برای پرورش دهندگان فراهم آمده­است تا ارزیابی موثرتری از دامها، با استفاده از صفات کلیدی بیشتری داشته باشند، اما این روند سبب ایجاد نرخهای بالاتری از همخونی خواهد شد. ضریب همخونی برای گاوهای هلشتاین در حال حاضر حدود 8% است و این بدین معنی است که یک گوساله به طور میانگین، 8 درصد از ژنهایی که از پدر و مادر خود دریافت می­کند دارای نسخه یکسان است. این عدد بر پایه یک مقایسه نسبت به پایه اولیه در سال 1960 است و هر ساله به میزان 3/0 یا 4/0 افزایش می­یابد. میزان همخونی بیشتر از حد انتظار تجمع می­یابد.

آیا میزان 8% همخونی بسیار بالا است؟؟؟

بسیاری از متخصصین در مورد این موضوع به گفت و گو پرداخته­اند. بعضی بر این اعتقاد هستند که گاوهای هلشتاین بازدهی تولید خود را دارند و همچنان مقدار بسیار بالایی شیر تولید می­نمایند و نسبتا نیز سلامت خود را حفظ کرده­اند. Hansen به این موضوع اشاره دارد که اگر شما یک گاو نر را با دخترش تلاقی دهید، ضریب همخونی 25% خواهد بود. با توجه به این، 8%  به نظر زیاد می­آید. او و همکارانش می­گویند شاید در حال حاضر همخونی مشکل بزرگی نباشد اما پیامدهای قابل توجهی خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید